A gyermek cseperedésének legkedvesebb pillanatai közé tartoznak azok az apró hétköznapi momentumok, amiket mi teljesen természetesnek veszünk, ő azonban igazi meglepettséggel vizslat.
Ezek legtöbbször olyan dolgok, amiket mi gondolkodás nélkül megcsinálunk, észre sem vesszük őket - számukra azonban kihívást jelenthetnek, vagy nehéz megérteniük a működését.
Ide tartoznak olyan cselekedetek is, mint az ételek elkészítése, öltözködés, takarítás, hétköznapi eszközök kezelése és így tovább.
A Montessori-módszer egyik jellemzője, hogy teljes mértékben épít a gyermek motivációjára, hogy ezeket a dolgokat már nagyon fiatal korban megtanulja.
A Montessori gyakorlati élet keretet és sorrendet biztosít ezeknek a mindennapi rutinoknak és gyakorlatoknak. Olyan pedagógiát kínál, amely felemeli és képessé teszi a gyermeket ezeknek a készségeknek a megszerzésére. Céltudatos tevékenység, fejleszti a motoros kontrollt és a koordinációt, valamint fejleszti a függetlenséget, a koncentrációt és a felelősségérzetet is.
Mik azok a gyakorlati élettevékenységek?
A gyakorlati élettevékenységek minden életkorban, még a csecsemőknél is alkalmazhatók, és attól függően változnak, hogy a gyermek az egyes fejlődési szakaszokban mit tud csinálni. A tevékenységek kezdődhetnek olyan egyszerű dolgokkal, mint a nadrág felhúzása vagy a kézmosás, és lehetnek olyan bonyolultak, mint egy desszert sütése, vagy akár egy üzleti terv kidolgozása általános vagy középiskolás korban.
Miért van szükség gyakorlati élettevékenységekre?
Ha komolyan vesszük és megközelíthető, hatásos kihívásként tálaljuk, ezek a tevékenységek eredendő méltósággal bírnak. Nem "csak" felöltözés vagy "csak" narancslé facsarás, ha az ember maga végzi. A gyermek megtanul egy összetett motoros szekvenciát követni, önállóan, saját vágyai és szükségletei kielégítése érdekében. Ezek a készségek, ha korán megtanítjuk őket, lehetővé teszik a gyermekek számára, hogy higgyenek önmagukban, valamint hogy kifejlesszék a sikerhez szükséges önfegyelmet egész életükre kiterjedően.
A Montessori olyan dolgokat tanít meg a gyermeknek, amelyeket amúgy is meg kell tanulnia (és motiváltan kell megtanulnia), és mindezt olyan módon teszi, amely egybeesik az akadémikusabb tantárgyakkal, ugyanazokat a kulcsfontosságú alapvető végrehajtó és érzelmi készségeket fejlesztve.
A matematika, az olvasás és a nyelv mind-mind megköveteli, hogy az ember képes legyen összpontosítani, képes legyen logikus és egymásra épülő lépéseket követni, intelligens döntéseket hozni, egy feladatot az elejétől a végéig végig vinni, kitartani, ha hibázik, és kijavítani a hibáit - és mindezek jelen vannak a gyakorlati élet tevékenységeinek tanulása és gyakorlása során.
Montessori játékok a gyakorlati élet tevékenységeivel
Matatófalak: A matatófalak tökéletesen reprezentálják Montessori gyakorlatiasságát. A fából készült játékok telis-tele vannak olyan kiegészítőkkel, amelyek a gyakorlati élettevékenységekhez köthetőek. Ilyenek például a villanykapcsolók, telefonok, lámpák, különböző ajtózárak, csengők, zipzárak stb. Ezek pontosak azok a tevékenységek és eszközök, amelyek használata számunkra egyértelmű, a kicsik számára azonban kihívást jelentenek.
Fa Logikai Készségfejlesztő Játék: Fejleszd gyermeked kreativitását, logikáját, problémamegoldását, kitartását, önállóságát, úgy, hogy közben örömteli percekben lesz ideje. Húzzatok ki egy kártyát, figyeljétek meg a rajta szereplő mintát, majd próbáljátok azt kirakni a Montessori Táblán is. A játékélmény, az izgalmak fokozása érdekében akár időre is lehet játszani.