Ha nem alszik a baba….

Amíg nem válunk szülővé, az anyaságról alkotott képünk valószínűtlenül rózsaszín. Ezt sugallják a hollywoodi filmek, a reklámok, a közösségi média. Afelől nincs kétségem, hogy ez a legcsodálatosabb „utazás”, amit egy nő megélhet élete során. Éveken keresztül megszámlálhatatlanul sok dolgot tettem meg azért – millió nőtársammal egyetemben - , hogy ezt a csodát – több, mint egy évtized elteltével – újra átélhessem. 

A vágyakozás és várakozás éveiben értelemszerűen nem az előttem álló nehézségek és újfajta megoldandó feladatok lehetősége töltötte ki a gondolataimat, csakis az, hogy a csöppnyi, púderillatú kisbabámat a karomban tarthassam. 

És ez így van jól. 


Megérkezik a kis 50 centiméteres csomag a családba és a korábbi szokásokat, jól működő rendszereket, az egész addigi életet újra kell tervezni. 

Az első dolog, amit odaadunk a kisbabánkért, az a testünk. 

A második pedig…..az ALVÁSUNK. 

Ez az írás éppen erről fog szólni.


Ezt miért nem mondta senki?

Egyszer régen, egy messzi messzi galaxysban….megszületett a kisfiam. Ekkor roppant meg először a cukormáz, mert ő bizony 0-24-ben sírt. Üvöltött. Ordított. Karban, ágyban, ringatva, fektetve. Én csak arra tudtam gondolni a tiszta pillanataimban, hogy ezt miért nem mondta senki?? Hogy éljük ezt túl napokig-hetekig alvás nélkül? Egy kába reggelen felfedeztem a polcon Tracy Hogg: A suttogó titkai című, ajándékba kapott könyvét és végső elkeseredésemben felütöttem. A felvesz-letesz módszeren akadt meg a szemem, aminek az volt a lényege, hogy a síró babát mindig meg kell nyugtatni, vegyük fel, DE még mielőtt elaludna, helyezzük vissza a kiságyába. És ezt ismételjük addig, amíg el nem alszik, az ágyában. Szék a kiságy mellé, elhatározás, utolsó erő összekaparása. Két hetet töltöttem el ülve az ágya mellett. Egyre kevesebbet sírt, egyre önállóbban aludt el. Majd eljött az a pillanat, hogy már nem volt rám szüksége. Sok keserves hónap után kialudtuk magunkat. Homályos emlékeim vannak csak azokból az időkből😊A mai napig nem tudom, hogyan vészeltük át a napokat és tartottam őt életben ( ok volt olyan, hogy már nem láttunk ki a mosatlan edények mögül😊)Azóta eltelt 14 év, én pedig azóta is imába foglalom a Suttogó nevét.


Alvásra nekem is szükségem van

Amikor 9 hónappal ezelőtt megszületett a kislányom, egy dologban biztos voltam: alvásra nekem és minden anyának szüksége van. Az alvás egy anyának nem luxus, hanem elemi szükséglet. A fizikai és mentális jólléte elengedhetetlen a baba biztonságos ellátásához, fejlődéséhez, a család működéséhez. Mert a „boldog anya boldog baba” nem csak egy üres frázis. Tudományos tények támasztják alá, hogy a gyermek érzelmi állapota és fejlődése csaknem kizárólag az édesanyjától függ. Mérhetetlen szimbiózisban él anya és gyermeke. Egy kialvatlan, feszült és ingerült anya mellett a baba sem lesz kiegyensúlyozott. Így tehát mindent meg kell tennünk anyaként, hogy javítsuk a gyermek alvását, ezáltal ő megfelelően tud fejlődni, mi pedig kipihenten állhatunk a mindennapi kihívások elé és pozitív energiákkal áraszthatjuk el őt. Mivel nincs két egyforma gyermek – ez nálunk is beigazolódott – úgy éreztem fel kell vértezni magam ismeretekkel, mert egyáltalán nem biztos, hogy másodszor is olyan szerencsém lesz, mint a bundaként évek óta alvó fiammal - ebben nem tévedtem😊-, valamint nem szerettem volna megint eljutni a végkimerülés határára. Olyan megoldást szerettem volna találni, ami egészen pici babáknál is alkalmazható és nem okoz zavart a baba-mama közötti kötődésben.


Alvástanácsadótól segítséget kérni?

Tehát amint megszületett és átsírt jó pár éjszakát elkezdtem alvástanácsadók után kutatni. Külföldi barátaim körében általános gyakorlat volt, hogy az ő tanácsaikat követték a baba altatásakor, ám akkor még úgy gondoltam, ez biztosan valami luxus dolog. Hamarosan kiderült, hogy közel sem elérhetetlen ez a szolgáltatás és havi néhány kávé áráért többen is kínálnak online tanácsadást. Kávét szoptató édesanyaként úgysem ihattam😊így előfizettem rögtön több tanácsadóhoz. Első körben megvásároltam a könyveiket és kihasználva, hogy egy újszülött még nappal viszonylag gyakran alszik, villámgyorsan kiolvastam a könyveket. Előfizettem pár online kurzusra is, amiket szopizások alatt sikerült meghallgatnom és egyre több ismeretet szereztem arról, hogyan is alszanak a babák. A 0-4 hós babák alvása teljesen speciális és mivel ebben a korban lehet megalapozni legkönnyebben a későbbi nyugodt éjszakákat, ebben a körben érdemes a legtöbb ismeretet megszerezni. Nagyon fontos, hogy az újszülötteket ( 0-4 hó ) nem szabad alvástréningezni, sőt az alvástanácsadók akiket megismertem sem javasolnak azonnal alvástréninget – ahogy sokan gondolják - , így ettől nem kell tartani a szülőknek!



Jöjjön tehát néhány alappillér, amivel megalapozhatjuk a kisbabánk nyugodt és pihentető alvását

Első - BIZTONSÁGOS ALVÓKÖRNYEZET

A legfontosabb mindenekelőtt a csendes, sötét és BIZTONSÁGOS ALVÓKÖRNYEZET. A bölcsőhalál megelőzése érdekében – egy éves kor alatt - be kell tartani pár alapszabályt és ezeket még a jobb alvás oltárán sem áldozhatjuk fel:
- a kiságyban megfelelő keménységű matrac legyen, ne tegyünk textilpelust a baba feje alá, ne rakjunk plüssöket stb. az ágyába
- használjunk gumis lepedőt ami nem tud gyűrődni a baba alatt
- ne használjunk takarót, helyette alkalmazzunk hálózsákot
- a szoba hőmérséklete soha ne legyen túl meleg ( 21-22 fok az ideális )
- a baba 6 hónapos koráig a külön ágyban, de a szülővel közös szobában alvás az ajánlott és ideális.


Második - ESTI RUTIN

Az egyik legfontosabb dolog a jó alvás érdekében a megfelelő és következetesen alkalmazott esti rutin. Fontos, hogy a fektetés előtti események mindig azonos sorrendben kövessék egymást, ez adja a babának a kiszámíthatóságot, a biztonságot, az elalváshoz pedig elengedhetetlen mindenki számára a biztonságérzet. Személyes tapasztalatom az, hogy mindkét gyermekem számára ez volt szinte a legfontosabb kulcsa a megfelelő alvásnak. Nálunk ez így zajlik: fürdés – hálózsák felvétele – evés – fogmosás – ölelés, összebújás, éneklés – lefekvés.

Lényeges, hogy a nappali alvások alkalmával is vezessünk be egy rövidített rituálét. Nálunk például az volt a titok, hogy a nappali alvások alkalmával is felvettük az éjszakai hálózsákot. Ez - a szokáson kívül – annyiban is nagyon előnyös volt, hogy az újszülöttek számára nagyon fontos, hogy körbeölelje őket valami, ahogy az anyaméhben megszokták, hiszen az életük első négy hónapja valójában a 4. trimeszter. Ez pedig azonnali megnyugvást és könnyebb elalvást biztosít.

Negyedik - NAPIREND

A jó alváshoz elengedhetetlen a megfelelő napirend. Ez minden esetben az adott babához és családhoz igazodik. A megfelelő számú és mennyiségű nappali alvás a nyugodt éjszaka egyik záloga. Ugyanis egy csecsemő minél fáradtabb, annál nehezebben alszik el és annál felületesebb lesz az alvása, ami több ébredéshez vezet. Nagyon lényeges tehát, hogy mindig közel adott időpontban szoktassuk rá a gyermeket a nappali alvásokra ( ezek száma az életkortól függ, pl. egy 5 hós baba általában háromszor alszik napközben, egy 9 hós már csak kétszer ).

Egy újszülött még kiszámíthatatlan időpontokban eszik és alszik, így sokan mondják, hogy ez nem kivitelezhető, ez azonban nem igaz. Az alapokat a kezdetektől le tudjuk fektetni. Én az alábbi egyszerű – de szigorúan betartott – menetrendet követtem: evés – játék – alvás. ( Ez egy amerikai módszerből ered aminek a neve EASY routin: eat-activity-sleep-your time ). Sokan időzítik az etetést közvetlen az elalvás előtti időre, ez azonban azzal járhat, hogy a babának az evés lesz az alvási asszociációja. De mi is az az alvási asszociáció? Térjünk is rá😊

Ötödik- ALVÁSI ASSZOCIÁCIÓK

Ezek azok a szokásosok, amelyeket a baba az elalváshoz társít és azok segítik számára az elalvást, tehát az altatás módja. A picik elképesztően gyorsan szoknak hozzá bármihez amit alkalmazunk, leszoktatni őket azokról viszont annál nehezebb. Ezért nagyon fontos, hogy olyan altatási módot válasszunk már a kezdetektől, amely számunkra komfortos és hosszú távon sem lesz megterhelő. Ha tehát például fáj a derekunk, lehetséges, hogy a születést követően a ringatás tűnik a leggyorsabb és legkönnyebb altatási módszernek, ez azonban később terhessé válhat. A baba súlya egyre nő, ráadásul a nagyobb babák már nem szenderülnek olyan gyorsan mély álomba, ahogyan az újszülöttek, így egyre hosszabb ideig igénylik majd a ringatást. Ezért a személyes véleményem az, hogy hosszú távon babának és a családnak is az a legoptimálisabb, ha megtanítjuk őt minél hamarabb az önálló alvásra. Amennyiben ezt már újszülött korban elkezdjük megalapozni, elkerülhetjük a későbbi, rettegett 4 hónapos alvásborulást. Lényeges megjegyezni, hogy az első 4 hónapban nem minden baba képes az önálló elalvásra, azonban finoman, az igényeit figyelembe véve elkezdhetjük gyakorolni.

A babák alvásciklusai 45 percesek, amelyek között mikroébredéseik vannak. Ezek során azonban csak akkor jeleznek a szülőnek, ha valami segítségre szorulnak ( éhesek, tele a pelus, megijedtek, anyára van szükségük stb. ). Azonban ha mi testkontaktusban, az ölünkben altatjuk őt el, majd ezután rakjuk be a kiságyába, az ilyen mikroébredések során a baba nem fogja érteni, miért nem ott ébredt fel, ahol elaludt. Ez pedig szinte törvényszerűen vezet ahhoz, hogy hívni fogja a szülőt😊 Ellenben ha az ágyában aludt el önállóan, vagy a mi minimális segítségünkkel, szinte biztos, hogy már nagyobb esélyünk van arra, hogy kevesebbszer kell kelnünk éjszaka.

Ezek természetesen csak alapok, általánosságban és nagy vonalakban, amennyit ennek a cikknek a keretei lehetővé tesznek.

Minden anyának javaslom, hogy amennyiben gyermekének tartósan alvásproblémái vannak – az újszülött/hasfájós korszakon túl – ne nyugodjanak ebbe bele, mert a babánk csak akkor tud kiegyensúlyozottan fejlődni, amennyiben megfelelő mennyiségű és minőségű alváshoz jut. 


Ne szégyelljünk segítséget kérni egy alvástanácsadó személyében.


A tanácsadó személyének kiválasztásakor néhány szempontot ajánlok figyelembe venni:

  • amennyiben olyan tanácsot kapunk, amely ellentétben áll a biztonságos alvás kritériumaival, keressünk tovább;
  • szintén legyünk kritikusak, ha túlságosan általános tanácsokat kapunk, melyeket nem előz meg részletes kikérdezés/felmérés, mert szakszerű tanácsot csak a gyermek és a család részletes szokásainak, körülményeinek ismeretében adhat bárki;
  • ha tehetjük, vegyünk figyelembe személyes ajánlásokat.


Én szívből ajánlom Fedor Annát, a Mint a bunda c. könyv szerzőjét és a Dreamsense app tulajdonosát, akinél lehetőség van online kurzus megvásárlására, online konzultációkra, konkrét alvásterv megrendelésére, illetve online fogadóórákra heti rendszerességgel, egy közösség keretein belül. 

Mi rengeteget köszönhetünk neki, szakszerű, nagy tudású és végtelenül kedves embert ismertem meg benne.

Kívánok minden Édesanyának és Babának nyugodt éjszakákat, vidám, energikus nappalokat és azt, hogy az anyaság minden perce legyen valószínűtlenül rózsaszín😊

Szerző: Dr. Vámosi-Szabó Katinka 

Kapcsolódó termékek

Sale Off
Babóca Borostyános Babapárna
12 490 Ft6 245 Ft

Olvasd el további blogcikkeinket is!

Ajándékötletek a Mommies-tól
Ajándékötletek a  Mommies-tól Tudjuk, milyen nehéz mostanság ajándékot választani. Az ajánlatok végtelenek és a választás olyan nehéz. Legyen hasznos, de...
5 Különös Dolog, amit senki nem mondott Neked az Anyaságról!
5 Különös Dolog, amit senki nem mondott Neked az Anyaságról! Önmagában az anyává válás, a kis csöppség születése a legkülönlegesebb...
Hintázással az idegrendszer fejlődéséért: Ayres-Terápiás Függő Hinta
Hintázással az idegrendszer fejlődéséért: Ayres-Terápiás Függő Hinta Melyik szülő ne vágyna rá, hogy gyermeke a kortársaihoz hasonlóan fejlődjön és teljesítsen?...
Ha nem alszik a baba….
Ha nem alszik a baba…. Amíg nem válunk szülővé, az anyaságról alkotott képünk valószínűtlenül rózsaszín. Ezt sugallják a hollywoodi filmek,...
A Járás csak az első lépés: Támogasd Gyermeked Mozgásfejlődését a Tündérpallóval!
A Járás csak az első lépés: Támogasd Mozgásfejlődését a Tündérpallóval! Az egyik pillanatban még lázasan készülsz a kicsi érkezésére a...
Önző gyerekek: Mit tehet ilyenkor a szülő?
Önző gyerekek: Mit tehet ilyenkor a szülő? A kicsik ovis korukban óriási fejlődésen mennek keresztül. Egyre többször és egyre többet...
Értsd meg és kezeld jól a Testvérféltékenységet!
Értsd meg és kezeld jól a Testvérféltékenységet! A testvérféltékenység egy gyakori jelenség a családban, amely különböző korokban és különböző formákban...
Hordozókendővel kapcsolatos mítoszok: Ne dőlj be a tévhiteknek!
Hordozókendővel kapcsolatos mítoszok:Ne dőlj be a tévhiteknek! A hordozókendők használata egyre népszerűbb a szülők körében, hiszen könnyebbséget és szabadságot hoz...