Együtt alvás vs. Külön alvás óvodás korban:
Mi a legjobb a gyerekeknek?
Ez a dilemma az egyik legmegosztóbb téma a kisgyermekes családokban. Természetesen mindkét megoldásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai is, így egyértelmű helyes döntésről nem beszélhetünk, hiszen ez függ a család egyéni igényeitől, és a kicsi személyiségétől is.
Cikkünkben most összegyűjtöttük az együtt alvás előnyeit és hátrányait is, illetve pár tippet is, melyek segíthetnek a nagyobbacska gyerekek különalváshoz szoktatásában.
Az együtt alvás dinamikája
Az együtt alvás által erősebb kötelék alakulhat ki köztetek, ami a későbbiekben is jobb kapcsolatot eredményezhet gyermekeddel. Kis korban hozzászoknak valamelyik szülő állandó jelenlétéhez, így éjszaka, amikor álmatlanság, vagy egy rémálom következtében felébrednek, és egyedül találják magukat, jellemző, hogy egyből anyát vagy apát keresik. A szülők jelenléte ilyenkor biztonságérzetet ad nekik és megkönnyíti a szorongás és a rémálmok kezelését. Ugyanakkor nektek is könnyebb lehet, hiszen ha probléma adódik egyből tudsz neki segíteni!
Ez addig rendben is van, míg egy gyerekről van szó, és ez mind a szülőknek, mind a kicsinek kényelmes, pihentető alvást biztosít. Azonban ha jönnek a kis tesók és a nagyobb gyerkőc egyre csak nő, akkor az alvás már nem lesz olyan minőségi egyikőtök számára sem, mint amilyenre egészséges körülmények között szükségetek lenne. Ez megnehezíti a testi intimitást a párkapcsolatokban és nehézségeket okozhat a gyerekek önállósodásában is.
Tippek a külön alvásra szoktatáshoz
Ahhoz, hogy az átszoktatás saját szobába zökkenőmentesen menjen, fontos megteremteni egy nyugodt és biztonságos környezetet az alváshoz a kicsi számára. Fontos, hogy biztonságban érezze magát, meglegyenek a saját komfort játékai, akár egy plüss, vagy egy kedvenc takaró. A gyerekek emellett szeretik a megszokott mintákat és rituálékat is, így egy állandó esti rutin kialakítása segítheti a könnyebb elalvást számukra.
Eleinte lehet, hogy hosszabb időt fog igénybe venni az elalvás a szokatlan helyzetnek köszönhetően, éppen ezért fontos, hogy akár meseolvasással vagy beszélgetéssel biztosítsuk a piciket arról, hogy minden rendben van. Ha el is aludtak már, célszerű égve hagyni egy kislámpát, hogyha az este folyamán vagy éjszaka felébrednének, ne érezzék elveszve magukat a sötétben, egyedül. Előnyös lehet még ha nyitott ajtónál alszunk, így ha gond adódik, jobban hallhatjuk, ha szólít minket, illetve számára is biztonságérzetet nyújt, ha nincs “elzárva”, ez jobban az egy tér érzetét keltheti benne.
Hogyan hozd meg a megfelelő döntést?
A döntés meghozatala során fontos figyelembe venni a gyerekek igényeit, hiszen minden gyerek más és más. Egyesek könnyebben alszanak el egyedül, míg másoknak nagyobb biztonságot ad a szülők jelenléte az ágy mellett. Emellett fontosak a család értékei és prioritásai, melyek többek között meghatározzák, hogy mennyire fontos a közös alvás, vagy éppen az önállóságra való nevelés.
Mindemellett természetesen lényeges szempontok még a szülők alvási szokásai és a lakás adottságai is.
Fontos, hogy türelmesek és következetesek legyetek. Ne feledjék, hogy nincs egyetlen "jó" megoldás. A lényeg, hogy mindenki jól érezze magát a választott alvási formával.
Kapcsolódó termékek
Olvasd el további blogcikkeinket is!