

Az árulkodás pszichológiája:
Hogyan kezeld ha a gyerekek árulkodnak?
Ha az ember kisgyerekes anyuka, akkor nem idegen számára az árulkodás fogalma, főleg akkor ha tesók is vannak otthon. Ilyenkor játék közben természetesen előfordul, hogy összevesznek valamin, kié legyen a jobb játék, mit játszanak, vagy ki csalt és ki az igazi győztes? Amikor pedig a kicsik igazságtalanságot éreznek, akkor jöhet a “megmondalak anyának!” Ilyenkor azt várják tőled, hogy te legyél a döntőbíra. Egy ilyen szituációt azonban nem is olyan könnyű helyesen lereagálni, mint azt elsőre hinnénk.
Mi zajlik a gyerekek fejében?
A kicsik először ovis korukban kezdik el felismerni a szabályok fontosságát. Ilyenkor kezdik megtanulni, hogy ha anya ezt vagy azt mondta, akkor annak úgy kell lennie. Éppen ezért, amikor az óvodában azt tapasztalják, hogy valaki nem tartja be a szabályokat, akkor kötelességüknek érzik ezt jelezni a felnőttek felé. Hiszen ha nekik be kell tartani a szabályokat, akkor mindenki másnak is.


Ugyanakkor az árulkodó kisgyerek gyakran csak megerősítésre vágyik a felnőttektől. Visszajelzést vár, hogy jól gondolkodik, és valóban az a helyes viselkedés, amit ő annak ítél meg. Sokszor csak a rosszalkodó gyerekek csoportjától akar elhatárolódni, jelezni akarja, hogy tudja mi a helyes, és hogy ő nem bajkeverő. Mindemellet a hatalomérzet is jelen van: ő a gyerekek közé tartozik, tudja miben sántikálnak és erről informálja is a felnőtteket.
Mert ugye a tudás az hatalom…
Hogyan reagálj?
Ami talán a legfontosabb, hogy semmiképpen se legyél döntőbíró. Habár ezt várják tőled a gyerekek, ebben a helyzetben, ez a legrosszabb, amit tehetsz! Fontos, hogy meghallgasd a mondanivalóját, ezáltal éreztetheted vele, hogy benned bízhat. Miután elmondta mi történt, milyen igazságtalanság érte, add a kezébe a döntési lehetőséget, kérdezd meg, hogy ő mit tenne. Erősítsd benne, hogy egymás között is megoldhatják a problémát, megbeszélhetik, hogy mi lenne a helyes megoldás, ami mindenkinek jó.


Természetesen, ha ez nem sikerül, esetleg csak nagyobb veszekedést szülne a gyerekek között, akkor odaülve közéjük, terelgesd őket egy kompromisszumos megoldás irányába. Fontos, hogy ne érezzék úgy ebben a helyzetben, hogy a te szavad a döntő, sőt!
Miután sikeresen megoldották a problémát jelezz vissza nekik, dicsérd meg őket, hogy ügyesen megoldották a problémát!
Ugyanakkor biztosítsd őket arról, hogy legközelebb is szóljanak, ha veszélyes dolgot tapasztalnak.
Miért jó, ha árulkodnak?
Ha gyermeked árulkodik neked, az azt bizonyítja, hogy feltétel nélkül bízik benned. Érdemesnek tart arra, hogy megossza veled mi történik vele, és, hogy ezek a történések milyen érzéseket váltanak ki belőle. Fontos, hogy ilyenkor őszinte figyelemmel és megértéssel hallgasd meg. Még ha érzed is, hogy itt bizony árulkodásról van szó, akkor se mondd, hogy "Ne árulkodj!", hiszen ha ezek rosszul ülepednek le benne, akkor lehet, hogy később már nem olyan szívesen osztja majd meg veled a belső dolgait.

Hallgasd meg, biztasd önálló megoldásra, és dicsérd meg a közösen hozott megoldásokat.
Kapcsolódó termékek
Olvasd el további blogcikkeinket is!